Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

 
 
EXPO 2010
Facebook
OTÁZKA: Kolik návštěvníků očekává letošní světová výstava EXPO 2010 v Šanghaji? (Odpověď najdete níže)
 
Prioritami návrhu rozpočtu na rok 2011, který Komise schválila 27. dubna 2010, jsou podpora ekonomické obnovy, investice do mládeže a infrastruktur zítřka. Z celkové částky 142,6 miliardy eur je zhruba 64,4 miliardy eur určeno na opatření na hospodářskou obnovu. „Návrh rozpočtu si klade za cíl i nadále v tomto období po krizi podporovat ekonomickou obnovu ve spolupráci s členskými státy EU, a zejména ve prospěch těch nejzranitelnějších. Zároveň chce na rozpočtové úrovni odrážet nový komplexní přístup EU k růstu a vytváření pracovních míst,“ řekl komisař pro finanční plánování a rozpočet Janusz Lewandowski. „Nyní schválený návrh rozpočtu dává Evropě podnět k rozvoji hospodářství budoucnosti. To bude spočívat na výzkumu a inovacích, udržitelném rozvoji a na začlenění. Návrh rozpočtu se zaměřuje na pomoc mladým lidem v jejich přípravě na budoucnost a na podnícení malých a středních podniků k plnému využívání finančních prostředků EU k zotavení se z následků krize.“ Rada zveřejní svůj postoj k rozpočtu v červnu, Parlament ji bude následovat v říjnu. V případě neshody bude zahájen dohodovací postup. Konečný rozpočet by měl být Parlamentem přijat v listopadu.
 Anketa
Výsledky ankety
 Evropská komise
Nový plán Komise na stimulaci výzkumu a inovacíKomise usnadní účast na výzkumných projektech financovaných z prostředků EU, aby zajistila úspěch strategie Evropa 2020. Je nutné využít nové zdroje růstu a zaměstnanosti. Cílem je vytvořit podmínky, které přilákají nejlepší světové odborníky.
Evropané chtějí legislativu o radioaktivním odpaduKomise zveřejnila výsledky Eurobarometru, ze kterých vyplývá, že většina Evropanů považuje za užitečné mít evropskou legislativu pro nakládání s radioaktivním odpadem. Obavy z  rizik mají i lidé v zemích, které jadernou energii nevyužívají.
Veřejná konzultace o budoucnosti kulturních odvětvíKomise zahájila veřejnou konzultaci zaměřenou na využití potenciálu kulturních a tvůrčích odvětví Evropy. Konzultace souvisí s novou zelenou knihou zdůrazňující potřebu zlepšit zejména pro malé podniky dostupnost finančních prostředků.
Soutěž o Cenu Lorenza Nataliho za žurnalistikuU příležitosti světového dne svobody tisku Komise 3. května zahájí letošní ročník soutěže o Cenu Lorenza Nataliho. Tato mezinárodní cena je udělována za nejlepší novinářské počiny v oblasti rozvoje, demokracie a lidských práv.
Zpráva o odstraňování daňových překážekKomise zveřejnila zprávu, která poukazuje na problémy s dvojím zdaněním, jež vznikají při investování rizikového kapitálu přes hranice, a nastiňuje možná řešení. Zpráva obsahuje zjištění a doporučení nezávislé skupiny daňových odborníků z EU.
Auta v Evropě budou ekologičtějšíKomise chce dát impulz rozvoji elektrických automobilů, a proto představila plány na podporu celoevropské sítě veřejně přístupných vysokonapěťových nabíjecích stanic. Do roku 2011 pro ně hodlá vytvořit bezpečnostní a technické normy.
 Evropská rada
Prohlášení Catherine Ashtonové k situaci na Blízkém východěEvropská unie je znepokojena veřejnými prohlášeními, která si v poslední době vzájemně adresovaly různé strany arabsko-izraelského konfliktu na Blízkém východě. Tato situace má negativní dopad na úsilí EU a jejích hlavních partnerů, kteří se trvale angažují v řešení problémů narušujících mírový proces.
Vyjádření Hermana Van Rompuye k situaci v ŘeckuNa tiskové konferenci, která se konala v Tokiu po summitu EU-Japonsko, předseda Evropské rady Herman Van Rompuy vyjádřil přesvědčení, že "v příštích dnech bude dosaženo dohody o velmi silném a ambiciózním ozdravném programu, jenž vytyčí důvěryhodnou střednědobou strategii pro řeckou ekonomiku."
 Evropský parlament
Návrh rozpočtu na rok 2011 vypadá dobře, ale chybí mu podstataČlenové rozpočtového výboru jako první debatovali o návrhu rozpočtu EU na rok 2011. Jeho hlavní myšlenkou je "budoucnost po krizi – položení základního kamene pro udržitelný a všeobecný růst". Většina poslanců přivítala zvýšení výdajů, ale požadovala více programů zaměřených na mládež, ochranu životního prostředí a pomoc Palestině.
Pomalý prokrok při zavádění směrnice o službáchS obtížemi vznikající směrnice o službách měla být do národních právních řádů provedena do 28. prosince 2009. Čtyři měsíce po tomto termínu se sešli poslanci Evropského parlamentu a národních parlamentů k diskuzi, zda členské státy v tomto ohledu dostály svým povinnostem. Pokrok však podle nich není takový, jaký by mohl být.
 Eurostat
Zprávy Eurostatu v týdnu 26. dubna – 2. května 2010Ve čtvrtém čtvrtletí 2009 klesla míra investic v eurozóně na 20,4 %, v EU27 na 20,3 %, a míra úspor domácností činila 15,1 % v eurozóně, resp. 13,3 % v EU27. Dubnová míra inflace v eurozóně je odhadována na 1,5 %. Březnová míra nezaměstnanosti zůstala na 10 % v eurozóně a 9,6 % v EU27.
 Očekávané události
Program evropských institucí na tento týdenPrimátoři evropských měst podepíší dohodu o snižování emisí CO2, proběhne Fórum o spolupráci mezi univerzitami a podniky a Komise zveřejní jarní prognózu ekonomického vývoje. V Radě se sejdou ministři dopravy a rybolovu a proběhne summit Kanada - EU. Na plénu Evropského parlamentu vystoupí americký viceprezident Joe Biden.
 Kalendář
Datum: 6. května 2010
Místo: Kobližná 4, Brno
Datum: 7. května 2010 09:00
Místo: Kulturní dům Hronovická, Pardubice
Datum: 9. května 2010 09:00
Místo: Europe Direct Plzeň
Datum: 9. května 2010 13:00-22:00
Místo: náměstí Svobody, Brno
Datum: 9. května 2010 14:00-14:00
Místo: Staroměstské náměstí, Praha 1
Datum: 10. května 2010
Místo: Kaiserštejnský palác, Malostranské náměstí 23, Praha
 Akce ZEK
Promítá se každou druhou středu od 19 hodin
Místo: Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 5. května 2010
Místo: Jungmannova 24, Praha 1

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz